Пример за вистинска љубов: Јапонска принцеза се откажува од статусот за да се омажи за саканиот
Почетна » Новости » Занимливости » Пример за вистинска љубов: Јапонска принцеза се откажува од статусот за да се омажи за саканиот

Пример за вистинска љубов: Јапонска принцеза се откажува од статусот за да се омажи за саканиот

Веста за свршувачката на јапонската принцеза Мако го обиколи светот, затоа што е доказ дека вистинската љубов не познава граници.

25-годишната внука на царот Акихито се откажува од титулата „принцеза“ и ќе стане обичен граѓанин на Јапонија откако ќе му го каже судбоносното „да“ на својот сакан Кеи Комуро.

Принцеза Мако Принцеза Мако Принцеза Мако и Каи

Мако и Кеи се запознале пред пет години преку заеднички пријател на Меѓународниот христијански универзитет во Токио, каде и двајцата студирале, а по кратко време таа го прифатила предлогот за брак од него. Бидејќи 25-годишниот избраник на принцезата е обичен граѓанин, законот ѝ наложува таа да се откаже од статусот кога ќе стапи во брак со него.

Принцеза Мако Принцеза Мако

Јапонското царско семејство во моментов брои 19 члена од кои дури 14 се жени и немаат право да го наследат престолот.

Принцеза Мако Принцеза Мако Принцеза Мако Принцеза Мако Принцеза Мако

Анкета

Анкета
Каква беше 2017 година за вас?
  • 24%
  • 46%
  • 30%
Се испраќа...

(Вкупно: 8072 гласа)

Цитат

Да бидеш себеси во свет кој константно се обидува да те претвори во нешто друго е најголемото постигнување.

Ралф Валдо Емерсон

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.