Насмевка, молам! Денес е Светскиот ден на среќата
Почетна » Новости » Занимливости » Насмевка, молам! Денес е Светскиот ден на среќата

Насмевка, молам! Денес е Светскиот ден на среќата

Илјадници свеќи може да бидат запалени од една единствена свеќа, без да се скрати животот на свеќата. Среќата никогаш не се намалува поради тоа што е споделена.

Буда

Светот денес по петти пат го одбележува Светскиот ден на среќата, па со насмевка придружете им се на лицата кои не дозволуваат обврските и проблемите да им ја уништат позитивноста.

Жена

Датумот 20 март беше избран во 2012 година од страна на Обединетите нации, а „празникот“ за првпат беше прославен во 2013 година како начин да се истакне важноста на среќата во животот на луѓето низ целиот свет.

Жена

Под иницијатива на ОН, оваа година денот се слави под хаштагот #SmallSmurfsBigGoals.

Штрумфови

Видео

10 чекори до среќата

Среќа
 • Помалку жали се, повеќе цени.
 • Помалку гледај, повеќе прави.
 • Помалку суди, повеќе прифаќај.
 • Помалку плаши се, повеќе обидувај се.
 • Помалку зборувај, повеќе слушај.
 • Помалку мурти се, повеќе смеј се.
 • Помалку консумирај, повеќе креирај.
 • Помалку земај, повеќе давај.
 • Помалку грижи се, повеќе танцувај.
 • Помалку мрази, повеќе сакај.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за новото име Република Северна Македонија?
 • 25%
 • 75%
Се испраќа...

(Вкупно: 2369 гласа)

Цитат

Понекогаш твојата среќа е изворот на твојата насмевка, но понекогаш насмевката може да биде изворот на твојата среќа.

Тик Нјат Хан

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.