Моќта на природата: Мермерните пештери во Чиле низ фотографии
Почетна » Новости » Занимливости » Моќта на природата: Мермерните пештери во Чиле низ фотографии

Моќта на природата: Мермерните пештери во Чиле низ фотографии

Природата навистина е највештиот уметник, а во тоа ќе ве уверат фотографиите од „мермерните пештери“ во Чиле.

Ова живописно место е лоцирано на езерото Генерал Карера, кое се протега на границата помеѓу Чиле и Аргентина, и е една од најголемите туристички атракции.

Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери

Пештерите восхитуваат во секој поглед, а се пристапни само со брод или кајак. Најблискиот град е оддалечен на пет часа возење.

Релјефната внатрешност се формирала од ударите на брановите во текот на илјадници години, а одушевува со магични нијанси на окер, жолта, виолетова и зелена боја, кои се менуваат во зависност од нивото на водата и сезоната.

Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери Мермерни пештери

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 5%
  • 6%
  • 3%
  • 3%
  • 11%
  • 12%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 5997 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?