Зоран Заев со сопругата Зорица и ќерката Александра се сретнаа со папата Франциск
Почетна » Новости » Занимливости » Зоран Заев со сопругата Зорица и ќерката Александра се сретнаа со папата Франциск

Зоран Заев со сопругата Зорица и ќерката Александра се сретнаа со папата Франциск

Зоран Заев беше меѓу македонските политичари кои го пречекаа папата Франциск во Скопје. По пристигнувањето на аеродромот, Светиот Отец и 44-годишниот премиер, заедно со претседателот Ѓорге Иванов, се упатија во претседателската резиденција „Вила Водно“, каде Папата одржа свој говор.

Заев беше придружуван од сопругата Зорица и ќерката Александра и сподели фотографии од средбата со поглаварот на римокатоличката црква.

Заеви со папата Франциск Заеви со папата Франциск Заеви со папата Франциск Заеви со папата Франциск

„Во рамките на апостолската посета на Неговата Светост и прв свештеник на Католичката Црква, се сретнав со Папата Франциск.“

„На средбата порачав дека оваа Апостолска посета е инспирација за народот на Северна Македонија и го замолив Папата Франциск да се помоли за доброто на граѓаните и на земјата.“

„Ја истакнав заложбата Република Северна Македонија да ја продолжи својата афирмација како земја на заедништво и толеранција следејќи го примерот на делото на Светите Кирил и Методиј, кои во 1980 година Ватикан ги прогласи за покровители на Европа“ - стои во описот на фотографиите.

Заеви со папата Франциск Заеви со папата Франциск Заеви со папата Франциск

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 4167 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?