Нови податоци: 140 новозаразени, 60 оздравени и 6 смртни случаи од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 140 новозаразени, 60 оздравени и 6 смртни случаи од коронавирус

Нови податоци: 140 новозаразени, 60 оздравени и 6 смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.397 тестирања, а има 140 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 47
 • Куманово 18
 • Штип 3
 • Прилеп 7
 • Тетово 15
 • Струга 3
 • Велес 3
 • Битола 3
 • Охрид 1
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 4
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 4
 • Крушево 1
 • Кочани 5
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 1
 • Берово 3
 • Делчево 2
 • Свети Николе 3
 • Кичево 2
 • Ресен 2
Коронавирус податоци

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (84, 73 и 74г), двајца од Тетово (68 и 55г) и еден пациент од Струга (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти од:

 • Скопје 25
 • Куманово 9
 • Штип 3
 • Прилеп 2
 • Струга 3
 • Охрид 2
 • Кавадарци 2
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 6
 • Пехчево 3
 • Берово 1
 • Делчево 1
 • Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 174.097 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.557, бројката на оздравени пациенти е 13.792, на починати е 689, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.076.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.